Jak przebiega pierwsza wizyta u ortodonty?

0
110
Jak przebiega pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty może wiązać się ze stresem u pacjenta, który nigdy nie miał styczności z tego typu specjalistą. Ogromny wybór ortodontów – Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk, czy inne miasta w Polsce – sprawia, że wiele osób pragnących cieszyć się prostymi zębami, może spełnić swoje marzenie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w większości gabinetów ortodontycznych komfort i bezpieczeństwo pacjenta stawiane jest na pierwszym miejscu. Mimo tej gwarancji osoby, które czekają na swoją pierwszą wizytę u ortodonty często denerwują się przed tym wydarzeniem. Jak dokładnie przebiega pierwsze spotkanie z ortodontą? Przeczytaj nasz poradnik i pozbądź się niepotrzebnego stresu!

Przebieg pierwszej wizyty u ortodonty (Wrocław)

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym ma charakter informacyjny i służy dokładnej ocenie wady zgryzu. Wszystkie procedury wykonywane podczas konsultacji są nieinwazyjne i bezbolesne, a sama wizyta trwa zazwyczaj około 30 minut.

W trakcie tej wizyty specjalista przeprowadzi z Tobą rozmowę w celu lepszego zrozumienia Twojego problemu oraz Twoich oczekiwań wobec leczenia. Podczas wywiadu zapyta Cię m.in. o to, co skłoniło Cię do odwiedzenia gabinetu oraz czy miałeś wcześniej doświadczenie z leczeniem ortodontycznym. Następnie ortodonta przeprowadzi standardowe badania, które obejmują ocenę symetrii twarzy, funkcjonowanie stawów żuchwowych, szerokość szczęk i ich wzajemne relacje. Zajmie się także stanem uzębienia, pracą języka oraz sposobem, w jaki przełykasz i oddychasz.

Kolejnym etapem jest diagnostyka, która pozwoli na dokładne zidentyfikowanie ewentualnych nieprawidłowości. W ramach tej diagnostyki zostanie wykonany gipsowy model zgryzu oraz zdjęcia rentgenowskie, które posłużą do przeprowadzenia dokładnych pomiarów.

Wszystkie uzyskane dane zostaną dokładnie udokumentowane w karcie pacjenta. Na ich podstawie lekarz opracuje spersonalizowany plan leczenia. Proces analizy może potrwać kilka dni, dlatego wszelkie szczegółowe informacje dotyczące pełnej diagnostyki ortodontycznej, proponowanych metod leczenia i kosztów leczenia zostaną przekazane podczas kolejnej konsultacji.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym?

Zanim umówisz się na wizytę u ortodonty, ważne jest, aby zadbać o stan swoich zębów. Dzięki temu unikniesz konieczności przesuwania terminu rozpoczęcia leczenia.

Jeśli rozważasz wizytę u ortodonty, z pewnością masz swoje konkretne powody. Staraj się jednak dokładnie je określić. Najczęstsze przyczyny, które skłaniają pacjentów do leczenia w gabinecie ortodontycznym to:

  1. Nieprawidłowy zgryz, który może być uwarunkowany genetycznie lub wynikać z czynników nabytych.

  2. Nadmierne zaciskanie lub zgrzytanie zębami, które nie tylko może prowadzić do problemów z zębami, ale także wpływać na ogólny stan jamy ustnej.

  3. Problemy z wymową i zamykaniem ust, które często są związane z nieprawidłowym ułożeniem zębów.

  4. Złe ułożenie zębów, które może być spowodowane np. nadmiernym skupieniem zębów lub występowaniem niepożądanych przerw między nimi.

Warto również zaznaczyć, że często pacjenci trafiają do ortodonty na podstawie skierowania od innych specjalistów, takich jak dentysta lub lekarz pierwszego kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here