Czy zaćma jest uleczalna?

0
88
Czy zaćma jest uleczalna?

Oko może właściwie spełniać swoje funkcje przede wszystkim dzięki soczewce, która działa na podobnej zasadzie jak ta, która znajduje się w aparacie fotograficznym. Jest ona przezroczysta i skupia promienia światła, co warunkuje prawidłowe, przejrzyste widzenie. Niestety w wyniku różnych czynników może dojść do jej zmętnienia. Pojawia się wtedy schorzenia nazywane zaćmą. Z naszego artykułu dowiesz się, czy zaćma jest uleczalna.

Dlaczego soczewka w oku może zmętnieć?

Zdrowa soczewka oka zbudowana jest z krystaliny. Jest to białko, które przepuszcza promienie światła. Ze względu na wypukłą budowę soczewki, umożliwia ona skupienie promieni światła na siatkówce – światłoczułej błonie znajdującej się we wnętrzu oka. Jest to jednak możliwe, kiedy soczewka jest przezroczysta. Niestety zdarzają się także sytuacje, kiedy tworzące soczewkę białko staje się coraz mniej przepuszczalne. Najczęściej ma to związek z upływem lat, kiedy białko ulega zmętnieniu. Może się także zdarzyć, że dolegliwość ta dotknie dzieci w wyniku schorzeń matki w ciąży lub też czynników wrodzonych, genetycznych. Oprócz tego przyczyna może być także pourazowa, polekowa lub metaboliczna, np. w przebiegu nieleczonej cukrzycy. Najczęściej utrata przezierności związana jest jednak z wiekiem pacjenta. Kiedy większość białka ulegnie zmętnieniu i niemożliwe jest prawidłowe widzenie, mówimy wtedy o zaćmie, która wymaga przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy.

Jakie są sposoby leczenia zaćmy?

Niestety nie istnieją sposoby pozwalające uchronić się przed zaćmą, oprócz unikania nadmiernej ekspozycji na światło UV. Nie da się jej także leczyć farmakologicznie. Nie oznacza to jednak, że pacjent, którego dotknęła zaćma, dawniej zwana kataraktą, skazany jest na stopniową utratę wzroku, co potwierdza okulista z Chorzowa:

Współczesna okulistyka daje możliwości leczenia, które pozwalają pozbyć się zaćmy, wymagają one jednak postępowania chirurgicznego. Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie zabiegu fakoemulsyfikacji soczewki. Jest to najbezpieczniejsze postępowanie lecznicze, któremu każdego roku poddają się miliony osób na świecie – wyjaśnia nasz rozmówca.

Postępowanie chirurgiczne polega na wykonaniu kilku cięć, z których największe ma wymiar wynoszący 1.8 – 3 mm, na rogówce lub twardówce oka, przez które wprowadza się specjalną sondę. Na końcu tej sondy jest urządzenie wytwarzające ultradźwięki, które rozbijają, a następnie zasysają zmętniałą soczewkę. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki, która przed zabiegiem dobierana jest przez lekarza okulistę. Współczesna medycyna oferuje nie tylko operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki, ale przez odpowiedni dobór sztucznej soczewki pozwala skutecznie wyrównać wadę wzroku na każdą odległość – do bliży, dali i na odległości pośrednie (komputer).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here