Łapy u psa są tym, czym stopy u człowieka. Jednak o ile ludzie noszą obuwie, psy muszą zadowolić się ochroną, jaką dają umieszczone pod łapami poduszki, a te każdego dnia stykają się z różnymi podłożami. Asfalt, beton, żwir, to tylko kilka z nich. Dodatkowo psy w swoich wędrówkach mogą trafić na przedmioty potencjalnie niebezpieczne, m.in. potłuczone szkło lub ostre metalowe elementy. Sprawdźmy zatem jak właściwie pielęgnować psie łapy i pazury?
Jakie są najczęstsze urazy psich łap?
Psie łapy, choć skoczne i wytrzymałe, mają jeden, a właściwie kilka dość słabych punktów. Są nimi poduszki, umieszczone pod łapą. To one stykają się z podłożem, po którym chodzi pies, a więc są najbardziej narażone na uszkodzenie. Urazy łap u psów to najczęściej wynik nadepnięcia na coś ostrego. Dlatego, jeśli wyprowadzamy psa na smyczy, warto uważnie sprawdzać drogę, po której idziemy. O ile żwir nie powinien uszkodzić poduszki dorosłego psa, o tyle kawałki szkła, gwoździe czy inne ostre metalowe elementy, mogą wyrządzić psu krzywdę.
Jednak, gdy pozwalamy psu na swobodne wybieganie się, trudno nam kontrolować, gdzie go łapy poniosą. Dlatego po każdej takiej wyprawie należy dokładnie obejrzeć jego kończyny. Nawet wtedy, kiedy pies nie kuleje. Jeżeli zauważymy skaleczenie albo ciało obce wbite w poduszkę, nie powinniśmy tego lekceważyć, ale skonsultować powstały uraz, odwiedzając Przychodnię Weterynaryjną w Ożarowie Mazowieckim, gdzie nasz czworonóg uzyska fachową pomoc. W przypadku, kiedy rana uniemożliwia psu chodzenie, można wówczas zamówić wizytę domową.
Jak pielęgnować psie łapy i pazury?
W pielęgnacji psich pazurów i łap wiele zależy od tego, z jaką rasą mamy do czynienia, a także jaki tryb życia opiekun narzuci psu. Jeśli jesteśmy właścicielem psa o długiej sierści, warto zadbać, aby futro między palcami a pazurami było krótkie. Dzięki temu ograniczymy kumulowanie się brudu w tych miejscach. W przypadku gdy pies porusza się głównie po miękkich powierzchniach, np. trawa, należy co jakiś czas zafundować mu przycinanie pazurów w lecznicy weterynaryjnej, który to zabieg warto połączyć z wykonaniem okresowych badań lekarskich.
Wspomniane badania odgrywają bardzo dużą rolę, ponieważ w ich trakcie można wykonać szczepienia obowiązkowe i dodatkowe, ocenić ogólny stan zdrowia czworonoga, a w razie stwierdzenia niepokojących objawów zlecić konsultację stomatologiczną, dermatologiczną, onkologiczną, ortopedyczną lub okulistyczną. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wielu groźnych schorzeń, które gdy zostaną w porę zdiagnozowane, można skutecznie wyleczyć.