Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, ze względu na swoją prostotę i korzystne rozwiązania prawne. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę opodatkowania tego rodzaju spółek. W niniejszym artykule przybliżamy aspekty podatkowe, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka jako odrębny byt prawnopodatkowy niezależny od udziałowców
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną, dzięki czemu posiada własny numer identyfikacji podatkowej (NIP). Działając jako odrębny byt prawnopodatkowy, spółka rozlicza się z fiskusem niezależnie od swoich udziałowców. Istotnym elementem rozliczenia podatku spółki jest jej status płatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), który determinuje sposób obliczania i uiszczania podatków.
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
Spółka z o.o. jako płatnik CIT, opodatkowana jest według stawki 19% lub 9% w przypadku obniżonej stawki CIT. Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychody spółki pomniejszone o koszty uzyskania tychże przychodów. Warto zwrócić uwagę, że obniżona stawka CIT nie jest dostępna dla wszystkich podatników. Prawo do skorzystania z 9% stawki podatku dochodowego przysługuje tym, których roczne przychody nie przekraczają dla 2022 roku kwoty 9 654 000 zł.
Opodatkowanie dywidend dla wspólników
W sytuacji wypłacania dywidend wspólnikom spółki z o.o., dochodzi do opodatkowania ich osobistych dochodów w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W takim przypadku stosowana jest stawka 19%, która obejmuje zarówno rezydentów Polski, jak i osoby mieszkające za granicą. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wspólników zagranicznych mogą obowiązywać dodatkowe regulacje wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z innymi krajami. Dlatego związane z tym kwestie najlepiej powierzyć specjalistom, takim jak Biuro księgowe PIMAG z Wrocławia.
Podsumowując, rozliczanie podatków w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wiążę się z kilkoma istotnymi aspektami związanymi z opodatkowaniem CIT oraz PIT. Jednocześnie prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. pozwala na korzystanie z pewnych ulg oraz preferencji podatkowych, takich jak obniżona stawka CIT. Aby jednak skorzystać z tych możliwości, warto szukać pomocy specjalistów w zakresie prawa podatkowego, którzy pomogą w prawidłowym stosowaniu przepisów i korzystaniu z dostępnych ulg oraz uprawnień.