Pompy ciepła jako alternatywne rozwiązanie grzewcze cieszą się dużą popularnością. Ten sposób taniego ogrzewania zdaje egzamin szczególnie w domach, które nie mają dostępu do ciepła zbiorowego, np. z ciepłowni miejskiej. Jeszcze większe korzyści z pomp ciepła zaobserwują osoby posiadające instalację fotowoltaiczną. Przyjrzyjmy się zatem jakie są rodzaje pomp ciepła, a także które najlepiej sprawdzą się w przypadku dużych nieruchomości?
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Zasada działania wszystkich typów pomp ciepła bazuje na obiegu ciepła między strefami o zróżnicowanej temperaturze. Dzięki temu pobierają one ciepło z powietrza albo gruntu, a następnie przenoszą go do domowego systemu grzewczego. To właśnie źródło, z którego pompa ciepła pozyskuje energię cieplną, decyduje o zaliczeniu jej do konkretnego rodzaju. Jeśli ciepło pobierane jest z gruntu, wówczas mamy do czynienia z gruntową pompą ciepła. Natomiast, gdy energia cieplna czerpana jest z powietrza, wtedy mówimy o pompie typu powietrze-woda.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy od wielu czynników, m.in. warunków terenowych, budżetu czy oczekiwanych efektów. Jeśli jednak chcemy zainwestować w pompę ciepła, a nie wiemy który model wybrać, wówczas warto poradzić się fachowca z firmy Inside z Poznania, specjalizującej się w sprzedaży i montażu markowych pomp ciepła wiodących światowych producentów. Poza profesjonalnym doradztwem możemy liczyć na projekt instalacji grzewczej, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz pomoc w ewentualnych problemach z eksploatacją urządzenia.
Jaka pompa ciepła dla dużego domu?
W przypadku dużych nieruchomości, które wymagają znacznie większych ilości energii cieplnej, należy wybrać pompę o odpowiedniej mocy, której wydajność pozwoli zaspokoić oczekiwania energetyczne budynku. To czy zdecydujemy się na pompę gruntową, czy powietrzną zależy od posiadanego budżetu, warunków terenowych lub istniejącej instalacji grzewczej. Przykładem zaawansowanych urządzeń są wysokotemperaturowe pompy ciepła, które sprawdzą się w przypadku nieruchomości o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.
Co ważne dzięki innowacyjnej konstrukcji, pozyskiwanie ciepła z powietrza, wody lub gruntu do systemu ogrzewania jest znacznie bardziej wydajne i może przekraczać 65°C. To sprawia, że wysokotemperaturowe pompy ciepła, mają wyższą efektywność, niż tradycyjne pompy ciepła, uzyskujące znacznie niższe wartości robocze. Różnice te są najbardziej odczuwalne w sytuacji, gdy temperatury na zewnątrz spadają grubo poniżej zera. Wtedy można poczuć na własnej skórze, że wysokotemperaturowe pompy ciepła, zapewnią ogrzewanie nawet bardzo dużemu budynkowi.