Kiedy dom powstaje, właściciel zastanawia się, jak zapewnić prywatność i bezpieczeństwo terenu wokół domu przed niechcianymi ludźmi i zwierzętami, a także jak wytyczyć granice swojej działki. Czas więc wybrać rodzaj ogrodzenia.
Każdemu zależy na tym, aby ogrodzenie było piękne, trwałe i trwałe. Obecnie najpopularniejszym wyborem na rynku są ogrodzenia panelowe. Montaż tych skutecznych, prostych i długotrwałych rozwiązań jest tak prosta, że zachęca do samodzielnego postawienia płotu. Ogrodzenia panelowe ponadto są rozwiązaniem ekonomicznym. Można je stosować nie tylko do grodzenia posesji prywatnych, ale także obiektów przemysłowych czy boisk sportowych. Ogrodzenie panelowe wykonane jest z drutu o grubości 4 lub 5 mm. Zapewnia trwałość, wysoką wytrzymałość i stabilność. Segmenty ogrodzeniowe są ocynkowane i malowane proszkowo, co zapewnia im odporność na korozję i estetyczny wygląd.
Zamknięte czy otwarte ogrodzenia panelowe? Montaż bardzo istotny
Zamknięte ogrodzenie będzie wyglądało jak mur, będzie miało wąskie przejścia i zapewni dużą prywatność, ale nie zawsze da się je zbudować: tylko w dozwolonych obszarach. Ogrodzenia zamknięte mogą być metalowe, poziome lub wykonane z profili – zamknięcie ogrodzenia można regulować dobierając różne szerokości profili, aluminiowe, plastikowe lub drewniane, bloczki betonowe, gabiony. Prywatność ogrodzeń segmentowych można regulować również za pomocą taśmy ogrodzeniowej. Otwarte płoty ograniczają teren i chronią przed wtargnięciem, ale nie chronią prywatności. Profile metalowe otwarte, dekoracyjne, segmentowe, siatkowe. Wybór rozwiązania ma wpływ na to jak będą wyglądały ogrodzenia panelowe. Montaż ich się różni, zatem trzeba zwrócić uwagę na istotę instrukcji każdego z wariantów i nie pomylić ich.
Wysoko czy nisko?
Wysokość ogrodzenia jest wyborem indywidualnym. Podejmując decyzję o budowie wysokiego lub niskiego ogrodzenia, należy wziąć pod uwagę prywatność, bezpieczeństwo i potrzeby danej osoby w zakresie pozwoleń na instalację. Należy pamiętać, że ogrodzenie wyższe niż 2-3 metry wymaga osobnego pozwolenia. Trzeba pamiętać, gdy stawia się ogrodzenia panelowe, montaż takiego płotu może wiązać się z koniecznością przystosowania takiego ogrodzenia do szczegółowych zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan może narzucać wysokość, kolor i materiał z jakiego muszą być wykonane płoty panelowe. Najczęściej dotyczy to obszarów wpisanych do rejestru zabytków takich jak „miasta-ogrody”. Trzeba zatem pamiętać, by przed przystąpieniem do stawiania ogrodzenia udać się do miejscowego urzędu gminy i w Wydziale Architektury zapoznać się zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Można także spróbować znaleźć ten plan w internecie. Bardzo często bowiem gminy publikują plany zagospodarowania przestrzennego na platformach internetowych.